I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I will say that I’m also vegan and don’t agree with the approach they made. On high moral shaming doesn’t get us anywhere. My mom constantly telling me to clean my room did not make me a tidy person as an adult.
We need understanding, conversation, and education otherwise it’s just a pissy exchange like this and no one is better from it.