miss_demeanour@lemmy.dbzer0.com to The Shitpost Office@lemmy.dbzer0.comEnglish · 2 months agoWhew, I Thought You Were Trying To Convert Me To Vegan!lemmy.dbzer0.comimagemessage-square37linkfedilinkarrow-up1218arrow-down138
arrow-up1180arrow-down1imageWhew, I Thought You Were Trying To Convert Me To Vegan!lemmy.dbzer0.commiss_demeanour@lemmy.dbzer0.com to The Shitpost Office@lemmy.dbzer0.comEnglish · 2 months agomessage-square37linkfedilink
minus-squareUnderpantsWeevil@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up13·2 months agoIt’s the fastest to prepare. But by unit weight, it’s also incredibly expensive.
minus-squareRicky Rigatoni@retrolemmy.comlinkfedilinkarrow-up9arrow-down1·2 months agoMost people only see the price tag, not unit price.
minus-squarejol@discuss.tchncs.delinkfedilinkarrow-up10·2 months agoThat’s why most EU countries mandated price per KG on the supermarket labels.
minus-squarehowrarlinkfedilinkarrow-up4·2 months agoThe unit price wouldn’t even be that useful here. You need to look at price per nutritional value and satiety. We do not currently have a way to quantify the latter.
It’s the fastest to prepare. But by unit weight, it’s also incredibly expensive.
Most people only see the price tag, not unit price.
That’s why most EU countries mandated price per KG on the supermarket labels.
The unit price wouldn’t even be that useful here. You need to look at price per nutritional value and satiety. We do not currently have a way to quantify the latter.