• Randomgal
    link
    fedilink
    arrow-up
    8
    ·
    1 year ago

    Just out of curiosity, taking into account feed and care for the chickens, how much would you say each egg costs?

    • HessiaNerd@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      20
      ·
      edit-2
      1 year ago

      we raise keep chickens. did the calculation a couple years ago (eggs/week / feed/week) and it was essentially break even, but I think the eggs are better (store bought eggs have super pale yolks). We feed them a mix of feed and kitchen scraps (trimmings of produce etc). Now its a good price from what I read in the news, but if you include labor, its probably not worth it or you would pay yourself next to nothing.

      • Randomgal
        link
        fedilink
        arrow-up
        7
        arrow-down
        1
        ·
        1 year ago

        Oh yeah, I consider myself unpaid labor so that’s ok. XD Do you mean that you also sell the chickens? Or just that you raise them from chicks?